Skip to content
servis@muratpasateknikservis.com

Ürünlerin fizyolojik yapılarının korunması amacıyla belirli bir sıcaklık ve nem şartında muhafaza edilmesi için yürütülen çalışmalara endüstriyel soğutma denir. Gıda, ilaç, muhtelif kimyasallar ve sağlık (serum, kök hücre vb.) ürünlerinin muhafazası için yaygın kullanılan yöntemdir. Sıcaklık aralığı -80 C / +25 C olmakla birlikte -5 C / +5 C arasındaki depolama sistemleri yaygındır. Muhafaza sürelerine bağlı olarak soğuk zincir süreçleri belirlenir.

Soğutma sisteminin ekipmanları soğutucu akışkan seçimine bağlı olarak değişir.

Freon akışkanlı (R404A, R407C, R134A, R410A vb.) soğutma sistemleri için FES/FEDD/FEWR serisi buharlaştırıcılar (Soğuk Oda Evaporatörleri) ve FCV/FCH/FCW serisi yoğuşturucular (Hava Soğutmalı Kondenserler) firmamız tarafından servis hizmeti sunulmaktadır. Standart ürünlerimiz ile tasarım yapılabileceği gibi, özel proje işlerinde özgün tasarımlar da (Özel Şok uygulamaları, Hızlı Soğutma uygulamaları, Büyük Hacimli Alan uygulamaları, Deniz/Tekne uygulamaları vb.) yapılmaktadır. Freon akışkanlı ürünlerde bakır boru ve alüminyum lamel yaygın kullanılmakta, paslanmaz boru (Süt tesisleri) ve alüminyum boru (nakil vasıtaları) ile bakır kanat ise talebe ve ihtiyaca göre işlenebilmektedir.

Amonyak (NH3 / R717) akışkanlı soğutma sistemleri için NES serisi buharlaştırıcılar (Soğuk Oda Evaporatörleri) ve NCV/NCH/NCW serisi yoğuşturucular (Hava Soğutmalı Kondenserler) firmamız tarafından servis hizmeti sunulmaktadır. Amonyak ürünlerinde borular paslanmaz ve kanatlar (lameller) alüminyum malzemeden işlenmektedir.

Karbondioksit (CO2 / R744) akışkanlı soğutma sistemleri için CES serisi buharlaştırıcılar (Soğuk Oda Evaporatörleri) ve CCV/CCH/CCW serisi gaz soğutucuları (Hava Soğutmalı) firmamız tarafından servis hizmeti sunulmaktadır. Karbondioksit ürünlerinde borular bakır ve paslanmaz ve kanatlar (lameller) alüminyum ve bakır malzemeden işlenmektedir.

Sulu/Glikollü akışkanlı soğutma sistemleri için GCS/GCDD/GCWR serisi soğutucular firmamız tarafından servis hizmeti sunulmaktadır. Standart ürünlerimiz ile tasarım yapılabileceği gibi, özel proje işlerinde özgün tasarımlar da yapılmaktadır. Su/Glikol akışkanlı ürünlerde paslanmaz ve bakır boru ve alüminyum lamel kullanılmaktadır. Özellikle glikolün aşındırıcı etkisine karşı paslanmaz borulu ürün kullanımı yaygınlaşmaktadır.

2008’den bu yana süregelen tecrübemizle, her türlü endüstriyel soğutma uygulamalarında Çözüm Ortağı olarak yanınızdayız.